CAN ATAKLI'DAN CEVAP GELDİ/"TAYYİP ERDOĞAN 2014'TE ÇANKAYA'YA ÇIKAMAYACAK"Can Ataklı'nın 2014 yılı Çankaya "kehaneti" tutacak mı?


GEÇEN GÜN YAZDIĞIM "KEHANET TUTMADI" ADLI YAZIMA 
CAN ATAKLI'DAN CEVAP GELDİ.

Ataklı cevabi yazısında, yazdıklarının kehanet olmadığını, analizlerinin tutmadığını bunun ise beklenmeyen gelişmelerden kaynaklandığını söylüyor. Ataklı bunun dışında 2014 yılına ait bir 'kehanette' daha bulunuyor.

17 Mayıs 2010 tarihinde Vatan Gazetesi'ndeki köşesinde geleceğe yönelik birtakım tahminlerde bulunan Can Ataklı, 18 ay süre vererek, süre sonunda yazdıklarının gerçekleşmemesi durumunda, kendisinden hesap sorulabilecğini söylemişti.

Ben de fikri takip yaparak, 18 ay yerine yazıyı 25 ay arşivimde saklamış daha sonra da kehanetlerin tutmaması neticesinde "hesap soruyorum" demiştim. Ataklı'dan cevap geldi.

İki yıl önce hesap sorulmasını isteyen Ataklı, hesap sorulduğunda, yazdıklarının analizden ibaret olduğunu söyleyerek, 'hesabı verdiğini' düşünüyor. Ben yeterli bulmadım. Siz?

Her gün on binlerce kişiye ulaşma imkanına sahip bir köşe yazarını, toplumu yönlendirme yetisine sahip aydın olarak düşündüğümüz bir kişinin yazdıklarını, "benim analizim budur" şeklinde bitirmesi gerekmez mi?

Can Ataklı tam tersi bir tavırla meydan okurcasına, "İsteyen bu yazıyı kesip saklayabilir ve 18 ay sonra tahminlerin önemli bir bölümü gerçekleşmezse hesabını sorabilir" şeklindeki çıkışı, her fırsatta eleştirdiği başbakanın Kasımpaşalı raconuna uyuyor.

Ayrıca, "tahminlerim tutmadı" şeklinde bir hesap verme, bu yüksekten uçuşa yakışır cevvallikte değil.

Can Ataklı'nın kendisi için yazdığım yazıya gönderdiği cevap... Aşağıdaki yazıyı okuyucularına yanıldığından dolayı "verdiği hesap" olarak düşünebilirsiniz. Size tatmin edici gelecek mi bakalım:

"doğru söylüyorsunuz.
o yazı o gün itibarıyla yazılmıştı.
daha sonra araya giren beklenmedik olaylar oldu.
o yazı bir kehanet değil bir analizdi.
o gün itibarıyla gidişat bu yöndeydi.
şimdi başka bir aşama geldi.
bizim için en tehlikeli durumlar bunlardır
olaylara belli bir mantık ve sistematik açısından bakarsınız.
bunların çoğu beklediğiniz gibi gelişir ama bazı anlarda beklenmedik olaylar olur siz yanılırsın ya da yanlış değerlendirme yapmış olursunuz
örneğin bir buçuk yıl önce suriye'de esad'ın birkaç hafta içinde gideceğine inananların oranı yüzde 80'lerdeydi.
nitekim hükümet de tamamen buna yatırım yaparak esad'a yönelik düşmanlık politikasını yönetti.
ama olmadı.
bazen akıl ve mantığın da üzerine çıkan gelişmeler olabiliyor.
bugünden bakışla örneğin tayyip erdoğanın 2014'de çankaya'ya çıkamayacağını tahmin ediyorum.
iç ve dış gelişmeler iktidarı sürekli sıkıştırıyor
şu anda sanal bir egemenlik sürdürüyorlar.
hukuku tanımadan güce inanarak tüm değerleri alt üst ederek yollarına devam ediyorlar
buna gariptir halk desteği de var
ama halkın gerçekleri ne kadar farkettiğini bilemiyorum
burada da akıl ve mantık dışı gelişmeler oluyor
örneğin dine bağlılık, dine saygı toplumun önemli bir bölümünde "beklenen tepkilerin aksine tepkilere" neden olabiliyor.
kısacısı her zaman ve her olayda tahmin ve analizler tutmayabilir.
bu o kişinin ne tamamen haklı olduğunu ne de tamamen haksız olduğunu göstermez."

sevgiler selamlar
can ataklı

Toplumsal sorumluluğu olan özellikle Can Ataklı gibi yılların deneyimli köşe yazarları, yazdıkları ve söyledikleriyle çok büyük vebal üstleniyorlar. 

Son bir şey daha eklemek istiyorum: İki yıl önce tutmayan tahminlerinden sonra, Ataklı'nın yukarıdaki bana gönderdiği yazısında yeni bir kehanet ortaya koyması da ayrı bir cesaret örneği. Ama olsun bu kadar kolay hesap verildiğine göre...

Popüler Yayınlar