MUHAFAZAKAR AKP MİZİN(!) TARİH TALANI


Her fırsatta muhafazakar kimliklerini ön plana çıkararak bunu siyasi bir rant olarak da kullanan AKP, bu kimlikle çelişen politikaları da icra etmekten geri durmuyor. İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü, eşine az rastlanan bir restorasyona imza attı. Mimar Sinan'ın 400 yıl önce yaptığı İstanbul Kabataş'ta bulunan Süheyl Bey Camii'ni yeniden inşaa ve restorasyon adı altında cam giydirme yapıldı.
50 yıl önce Taksim'de yıkılan Topçu Kışlası için, İstanbul'un az sayıdaki ağaçlık alanlarından biri olan Taksim Gezi Parkı'na gözünü diken hükümet, bunu "tarihi kışlayı günümüze yeniden kazandırma" adı altında yapıyor. Kışla aslına uygun olarak yapılarak, AVM rantçılarının pençesine teslim edilecek. Peki ya, Sheyl Bey Camii bu yeni ve çağdaş(!) haliyle kime veya kimlere rant kaynağı olacak önümüzdeki günlerde göreceğiz.
1591 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan daha sonra ise Abdülaziz'in baniliğinde yeniden ihya edilen Süheyl Bey Camii, cam giydirme yöntemiyle aslına uymayan bir UCUBE görünümünde yeniden inşaa ediliyor.
Kabataş SGK İl Müdürlüğü'nün hemem yanında, bulunan cami 1957 yılında yol yapımı için yıkılmış. Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İSAŞ İnşaat ve Hasan Altıntaş'ın sponsorluğunda camiyi yeniden inşaa ediyor. Ama nasıl?
Görenler şaşırıyor. İnşaatın önüne gerilen afişte caminin eski resmi bulunuyor. Eski ile yeniyi kıyasladığınızda gözlerinize inanamıyorsunuz.
Tamamen yeni bir tarzda inşaa edilen caminin dış cephesi de günümüz modasına uygun; CAM GİYDİRME yapılıyor.

BAŞBAKAN TAYYİP ERDOĞAN GÖREVE...

DİKKAT: 
BU YAZI 2013 YILINDA KALEME ALINDIKTAN SONRA GİRİŞİMLERİMİZ SONUCU CHP TARAFINDAN TBMM'DE GÜNDEME GETİRİLMİŞ, SORU ÖNERGESİ VERİLMİŞTİR. LAKİN HİÇBİR SONUÇ ALINAMAMIŞTIR. O TARİHTE DEVAM EDEN CAMİ İNŞAATI DURDURULMAMIŞ, 2015 YILINA GELİNDİĞİNDE CAMİ İNŞAATI FOTOĞRAFLARDA GÖRÜLDÜĞÜ ŞEKİLDE TAMAMLANMIŞTIR.
MİMAR SİNAN'IN YAPTIĞI SÜHEYL BEY CAMİİ YOL GENİŞLETME ÇALIŞMALARI
SIRASINDA MENDERES DÖNEMİNDE YIKILMIŞ  CAMİİ
SÜHEYL BEY CAMİİ'NİN YENİ HALİ. YANLIŞ GÖRMÜYORSUNUZ BURASI BİR CAMİ.

 
 
 

Popüler Yayınlar