ÇİN MALI SATAN TÜRKİSTANLILAR - TÜRKİSTAN DAVASINDA DEVLET BAHÇELİ VE DOĞU PERİNÇEK FAKTÖRÜRahmetliyi tanıma fırsatım olmamıştı. Lakin oğlu Aslan Alptekin ile tanışmış, İsa Yusuf Alptekin'in 'Doğu Türkistan' mücadelesini birinci dereceden öğrenme fırsatım olmuştu. 90'lı yıllar dünyadaki Müslüman halkların yoğun zulme uğradığı yıllardı. Bosna, Çeçenya, Doğu Türkistan, Arakan, Cezayir... Türkiye'deki Müslümanlar daha bir hassasiyetle hareket ediyor, cuma namazı çıkışları eylemsiz, tepkisiz geçmiyordu. Bugünlerin aksine...

2007 yılında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez, TBMM'de yaptığı konuşmasında, savaşların tankla, topla değil, artık ekonomik olarak yaşandığını söylediğinde, eski datayı perçinlemiş olduk. Evet ekonomik savaş her yerde, her alanda sessiz fakat etkili ve yıkıcı bir şekilde devam ediyor.

Doğu Türkistan mücadelesi, Türkiye'de artık telaffuz edilmiyor. Belki de bir 'mücadele' kalmadığı için. Son günlerde Çin'in, Doğu Türkistan'daki Uygur Türkleri'ne yaptığı işkence ve zulümler 'Uygur meselesi'ni yeniden gündeme getirdi. Sosyal medya Çin zulmünü gösteren videolar ve insanların beddua dolu yorumlarıyla doldu taştı.

Halk olarak ne yapabiliriz bu duruma. Çin'e nasıl dur diyebiliriz: 'Eylem yapmak', 'Çin konsolosluğuna siyah çelenk bırakmak', 'sokakta bir Çin'li turist bulup dövmek', Uygur meselesine bir katkı sağlar mı?

 Belki sağlar?...

1995'de  Sultanahmet'te açılan Doğu Türkistan Parkı'na dikilen 'gök bayrak' ve Türkistan anıtı Çinliler'i rahatsız etmiş, Türkiye Cumhuriyeti'ne bir nota göndererek, parkın kapatılmasını istemişlerdi. Parkın içinde Alptekin'e yakınlığı ile bilinen Esat Kabaklı'nın Türkistan yemeklerinin hazırlandığı lokanta tarzı bir yeri vardı. 'Türkistan Aşevi' diyorlardı.
Çin resmi kayıtlarında, Türkistan bölgesi 'Sincan-Uygur Özerk Bölgesi' olarak geçiyor. 'Doğu Türkistan' tanımı Çin'in tepkisini çekiyor. Parkın kaldırılması için uzun süre baskı yapılmıştı.

90'ların ikinci yarısından sonra Şehzadebaşı'ndaki Damat İbrahim Paşa Medresesi'nin avlusunda bulunan Doğu Türkistan Vakfı'na yolum düştükçe uğrar, Aslan Alptekin ve vakıf müdürü ile sohbet ederdim. Vakfa gelen çok sayıda Türkistanlı sohbete iştirak ederdi. Hepsi Türkiye'de doğmuş ve büyümüş insanlardı. Çin zulmünü, baba ve dedelerinin naklettiklerinden öğrenmişlerdi. vakfa gide-gele onların içinden bir kısmının ticaretle uğraştığını, Tahtakale'de dükkân işlettiklerini ve ÇİN MALI ürünler getirip sattıklarını HAYRET ve NEFRET duyguları içinde öğrendim. Bir daha vakfa uğramadım.

Sosyal medyada Çin'e lanet okuyanların ÇİN MALI kullanmama hassasiyetleri bulunduğunu düşünmek istiyorum.

DEVLET BAHÇELİ'NİN MİLLİYETÇİLİĞİ

Türkistan meselesine Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümetleri Özal hariç açıktan destek vermemişlerdir. Türkiye içinde ve dışında mücadelenin desteklenmesi örtülü ödenekten yapılır, Çinli dostlarımızla(!) ilişkimizi sıcak tutmaya çalışırız.

Üçlü koalisyon döneminin başbakan yardımcısı MHP lideri Devlet Bahçeli 2000 yılında Türkiye'yi ziyaret eden Çin devlet Başkanı Jian Zeming'e, devlet nişanı verdi. Yetmedi Bahçeli 2002 yılında Çin ziyaretinde, Zeming'e bu defa ALTIN TABANCA hediye etti. Tabanca ne anlama geliyor: "Daha çok Uygurlu öldürün. Bizden size açık çek" mi demek oluyor. Anlamadım.
Doğu Türkistan televizyonlarında olayın görüntüleri aylarca yayınlandı. Bahçeli  söylemlerindeki, "Adriyatik'ten Çin'e Türk yurdu"na rahmet okutmuş oldu.

DOĞU PERİNÇEK'İN ÇİN'E HİZMETİ BİTMEZ

Mesleğe başladıktan sonra Beyoğlu Deva Çıkmazı'ndaki İşçi Partisi binasına basın toplantılarını takip etmek için giderdim. (Tuncay Güney'le tanıştıktan sonra ikinci adresimiz oldu). Doğu Perinçek'in açıklamalarını Mao posterleri ve Çin bayrakları altında, "Neredeyim?" karmaşası içinde dinlerdim. Perinçek evrim geçirip Ulusalcı-Atatürkçü olmadan önce, Çin bayrağı altında bir gün şu açıklamayı yapmıştı. "Kontgerilla, Çin'deki Uygurları örgütlüyor. Çin'de bir isyan başatılması planlanıyor." diyerek, Türkiye'yi ihbar etmiş, Doğu Türkistan davasına ihanet etmiştir.

İşçi Partisi ve Aydınlık'ın ileri gelen isimlerinden ADNAN AKFIRAT, Türk-Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği Başkanı'dır. Dernek merkezi Nispetiye Aytar Caddesi Başa Sokaktadır. Akfırat Ergenekon davası sırasında Çin'e kaçmıştır.

İHANET HER YERDE

Ekonomik ve siyasi savaşı her zaman Çin kazanmıştır. Gırtlağımıza kadar Çin malına gark olmuşken Türkistan davasından söz etmemiz biraz tuhaf olmuyor mu?

Türkistanlılar'ın yoğun yaşadığı Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'ne 'Çin dili ve edebiyatı bölümü' açmak ne kadar Çin'in zaferi ise, Çin’in Jinan şehrini Marmaris ile kardeş yaparak, Marmaris'e Çin Parkı açmak zaferin katmerlisidir.

SÖYLEMDEN EYLEME GEÇİLMEDİĞİ TAKDİRDE BİR DAVANIN KAZANILMASI MÜMKÜN MÜDÜR?


2015 yılında Marmaris'in Atatürk Caddesi'nde açılan ÇİN PARKI 
büyük protestolara sebep olmuştu.

Popüler Yayınlar