ÜLKER AKP PROJESİNİN NERESİNDE?
AKP'nin bir ABD projesi olduğu, fikir ve proje babasının Abdurrahman Dilipak olduğunu;  hem Dilipak, hem de Ali Bulaç doğrulamışlardı.

PROJENİN İŞ DÜNYASI AYAĞINDAN SÖZ EDİLMEDİ.

Bugün AKP'ye yakın duran ve devlet ihaleleri alarak, 5-10 yılda büyüyen firmalardan bahsetmiyorum. Çok daha ciddi-köklü bir firmanın AKP projesinde rolü var mı? sorusunu soracak ve bunun izini sürmeye çalışacağız.

Türkiye'nin en büyük çikolata-bisküvi üreticisi ÜLKER, son yıllarda yaptığı yabancı satın almalarla dünyanın 3. büyük üreticisi oldu.

Koç, Sabancı, Şahenk vs.. leri geride bırakan MURAT ÜLKER, 2014 yılında 3.7 milyar dolarlık servetle Türkiye'nin EN ZENGİN İNSANI ünvanını aldı.

Peki ama nasıl?

Özellikle 28 Şubat'tan sonra TSK tesislerinde ürünlerinin satışı yasaklanan Ülker'e mütedeyyin halk sahip çıkmış, evine Ülker dışında başka mamûl sokmamıştı.

'Sular aktı deliler baktı', devran döndü. Zirvede laiklerle-İslâmcılar can-ciğer kuzu sarması... Koç'la Ülker birlikte ihaleye girdi. Murat Ülker Rahmi Koç'un,  Deniz Temiz Derneği yöneticisi oldu. Aynı dernek 'Sabri Ülker' ödülleri vermeye başladı. Murat Ülker, üç öğün dindarlara söven ve 'Kemalizmin sarsılmaz bekçisi ünvanını taşıyan', ateist ressam BEDRİ BAYKAM'ın boş çerçevesini 125 bin dolara satın aldı.

Hepsi bir oyunun parçası mıydı bilinmez?

BİLİNMEYEN BİR ŞEY DAHA: İki hafta önce Murat Ülker'le geçmişte ortaklık yapan bir iş adamıyla tanıştım. Söyledikleri moda tabirle; 'manidar'dı.

İş adamı Murat Ülker'in kendisine anlattıklarını şöyle aktardı: "2000 yılında Murat Ülker'le ortaklığımız oldu. Bir sohbet esnasında bana şunu söyledi. 'Tayyip Erdoğan Emniyet Gıda isimli firmasıyla bizim Anadolu yakasının dağıtım bayiliğini yapıyordu. O zaman belediye başkanıydı. Kendisine Emniyet Gıda'daki hisselerini devretmesi gerektiğini, zira önümüzdeki yıllarda kendisinin cumhurbaşkanlığına giden bir yola gireceğini söyledim.'"

Murat Ülker çok ileri görüşlü bir işadamı olabilir. Fakat bu ileri görüşlülük falcıları bile kıskandıracak cinsten.

Aklıma bazı sorular takılıyor:

1- Murat Ülker tarota mı baktı, bakla falı mı açtı?
2- Tayyip Erdoğan'la daha il başkanlığı yıllarında görüşmeye başlayan Amerikan büyükelçisi Abromowitz Erdoğan'ın bile haberi yokken onu Türkiye başkanlığına mı hazırlıyordu?
3- AKP kurulana kadar koalisyonlar ve krizler Türkiye'deki tüm partilerin ömrünü bitirdi. Seçmene sadece AKP şansı tanındı. Tüm bunlar ülkeyi AKP'ye hazırlamak için miydi?
4- 1998 yılında Erdoğan'ın hapis cezası Yargıtay'da beklerken, Tuncay Güney 10 milyon dolar karşılığında Erdoğan'a cezasının onanmayacağını teklif etti. Erdoğan, "hapis yatacağım" dedi. Birileri "hapse gir, sempati topla, yıllarca mağdur edebiyatı yapar, bunun rantını yersin" diye kulağına mı fısıldadı?
5-AKP kısa sürede kuruldu. 81 ilde ve ilçelerinde müthiş bir teşkilatmaya gitti. Bunun mali yönü hiç tartışılmadı. AKP parayı nereden buldu?
6- Erdoğan'ın aklının ucundan geçmezken, Murat Ülker tarafından uyarılması, Ülker'in proje içinde yer aldığı anlamına mı geliyor?
7- Erdoğan'a  'başkanlık',  Ülker'e de DÜNYANIN BİR NUMARASI olma sözü mü verildi?


Ülker'in yaptığı satın almalar

 1999
Cidde’de bir çikolata fabrikası satın aldı.
2005
Dünyanın en büyük ve tanınmış tahıl gevreği üreticisi Kellogg’s ile ortaklık.
2006
Fenerbahçe Ülker basketbol takımı kuruldu.
2007
Dünya devi çikolata markası Godiva’yı satın aldı.
2008
Doğa Çay ve Oba Çayı satın aldı.
2010
Avrupa’nın önde gelen meyve suyu üreticisi Eckes-Granini Group ile ortaklık.
Global bir baharat firması olan McCormick ile, yüzde 50-50 ortaklıkla Türkiye’de Yıldız McCormick şirketini kurmak için anlaştık
2011
Ambalaj sanayinin önemli şirketlerinden İtalyan Nuroll’u satın aldık.
Şok Market satın aldı.
Dia Market satın aldı.
İsveçli kağıt hijyen devi SCA ile ortaklık.
2013
Japon Nissin Foods Holdings ortaklığı.
Aytaç Et Entegre Tesislerini satın aldı.
Adapazarı Şeker Fabrikası’nı satın aldı.
2014
ABD çikolata kaplamalı ürünler pazarının köklü şirketlerinden DeMet’s Candy Company’i satın aldı.
İngiliz United Biscuits satın aldı.
Popüler Yayınlar