İKİ DAVA ADAMI, İKİ BÜYÜK KAYIPMUMCU: İlki 23 yıl önce katledildi. Faili meçhuller, suikastlarla dolu 1993'ün ilk karanlık olayı Uğur Mumcu'nun katledilmesiyle başladı. 24 OCAK PAZAR sabahı aracına konan bomba ile Mumcu katledildi. 1997 yılında TBMM'de kurulan komisyon suikastı aylarca araştırdı. Raporu yayınlanmadan okuyan birkaç kişiden biri olarak her sayfasında ayrı bir fail gördüm. Komisyona ifade verenler, suikastı maksatlı olarak çarpıtıp, hedef saptırmış. Sonrasında suikastı gerçekleştirdiği söylenen insanların ise tamamen masum olduğunu biliyorum. Öldürülme sebebi hakkında çok şey yazıldı. En önemlilerinden biri devlet-pkk ilişkisini ortaya çıkaran belgelere ulaşmasıydı.

OKKAN: "Devleti halkla buluşturan adam" olarak tarihe geçecek işler yaptı görevli olduğu DİYARBAKIR'da. Bugün devletin bir tabur askerle dolaştığı Sur sokaklarında korumasız geziyordu. Diyarbakır halkı hiçbir kamu görevlisine bu kadar inanmamış, bu kadar güvenmemişti. Gaffar Okkan "Bana Düzce ve Diyarbakır'da hiçbir şey olmaz" diyerek,güvenin karşılıklı olduğunu gösteriyordu. 

24 OCAK çarşamba günü, emniyetten ayrıldıktan sonra saldırıya uğrayarak katledildi. Katiller öylesine gözü dönmüştü ki, Okkan öldükten sonra bile yanına giderek, yüzünde bir şarjör boşalttılar. Bu neyin nefretiydi. Suikastı HİZBULLAH'ın düzenlediği söylense de, böylesine sofistike bir eylemi Hizbullah'ın gerçekleştiremeyeceği aşikardı. Suikastı ÖKK'ye bağlı C Timi'nin gerçekleştirdiği, aynı timin, aynı yılın mayıs ayında bindiği Casa uçağının da düşürüldüğü böylelikle iz sürülmesinin önünün kesildiği iddia edildi.

2012 yılında tanıştığım RTE'nin 4 yıl koruma müdürlüğü yaptığı Zeki Bulut, Gaffar Okkan'ın o dönem özel kalem müdürlüğünü yapmıştı. Bulut suikast günü Okkan ile çıkmamış emniyette kalmıştı.

Denizli Emniyet Müdürü iken, Denizli'de birkaç gün görüşme fırsatı bulduğum Zeki Bulut suikast ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi. Lakin burada yayınlanması sıkıntı yaratacağından detaya girmiyorum.

İKİ DAVA ADAMI İNANDIKLARI UĞRANA KATLEDİLDİLER.
İKİ GİRİFT FAİLİ MEÇHUL. İKİ BÜYÜK KAYIP.

Popüler Yayınlar